בחירת משטחי ריצוף לבית – כך תעשו את זה נכון

בחירת ריצוף מצריכה ידע מעשי הן בעיצוב והן בפרקטיקה של המשטחים. ברמה הפרקטית, ניתן לומר שהכי מומלץ לבחור ריצוף קרמי. מחד, זהו לא ריצוף יקר מאבן טבעית ומאידך זהו לא ריצוף פרקט למינציה, אלא אחד ממשטחי הרצפה העמידים ביותר. כשאתם בוחרים משטחי ריצוף לבית מאד חשוב לחזות את תוצאת מעשיכם, וכאן ישנו יתרון מובהק לקרמיקה הלא יקרה, דווקא על פני האבן הטבעית היקרה. אבן טבעית, כמו עץ טבעי, היא מחצב, וכשהופכים אותו למשטח לרצפה אי אפשר לחזות איפה ימוקמו הקצוות השחורים והחלקים הכהים או הבהירים ביחס לאחרים. דווקא ברכישת קרמיקה, ניתן לתכנן בדיוק איך הגלזורה שלכם תיראה משום שזה חומר שמעובד במפעלים על פי דרישות עיצוב הלקוח.
 
כשבוחרים ריצוף קרמי יש לקחת בחשבון את הנושאים הבאים.

מקדמי עוצמה

מקדמי העוצמה קובעים עד כמה הריצוף חזק ועד כמה הוא סופג צבע. למרבה ההפתעה, ריצוף איכותי לא צריך להיות חזק בכל הפרמטרים. ישנם פרמטרים בהם הוא צריך להיות חלש על מנת להימנע מסיבוכים, כפי שמלמד אותנו פרמטר הספיגה. פרמטר זה נחשב לחזק ככל שהצבע נספג יותר טוב בחומר הריצוף. אם כן, מדוע ספיגה חזקה היא לא טובה? משום שבקרמיקה אין ספיגה שגורמת להיעלמות החומר. ספיגה – משמעותה שהחומר נמצא בתוך הקרמיקה ו- 10-15% ממנו (אם מדובר בצבע או דמוי צבע) נשאר על המעטה העליון ומהווה טחב שלא ניתן להסיר. נגרם נזק בדמות צבע הכתמה קבוע. דווקא כאשר אין בכלל ספיגה של צבע על המשטח, ניתן לנקות את החומר שנשפך לכם עם מטלית פשוטה ולא להשאיר עקבות. כמובן שמקדם השחיקה צריך להיות בשיא עוצמתו, ברמה 4-5 לפחות בשימוש ביתי, על מנת להימנע משריטות ומכות בעקבות פגיעה חזה של הרגליים שלכם בקרקע.

רמת מבריקות

ריצוף מבריק הוא ריצוף שמשתקף כאשר יש קרינת שמש. על ריצוף כזה רואים כל כתם לכלוך או אבק שניגר עליו. הוא חיוני מאד כאשר אין כיווני אוויר בחדר ומעוניינים ליצוק לו אור יקרות כלשהו שיאזן את התמונה החשוכה שבוקעת ממנו בדרך כלל. ריצוף מט נחשב עדין יותר בנושא של צבירת לכלוך או בלאי. לא רואים כל כתם אך כמובן שחשוב לנקות כדי לשמור על המשטח שלכם יפה ומעוצב. משטח זה אידיאלי לחדר בו ישנה נוכחות רבה של אור שמש ותאורה טבעית, על מנת לאזן את התמונה עם משטח שאינו יוצר השתקפות.

צבע ריצוף

מומלץ לבחור ריצוף קרמי בצבע מטאלי, לבן או אפור לעיצובים מודרניים ובצבע סובב בז', כמו חום, צהוב או אדום, לעיצוב כפרי אותנטי. כמובן שאת הבחירה הסופית יש לבצע באחריות מול הדמיית חשב של חנות ריצוף להתאמה מושלמת של הדגם הנבחר לביתכם.